Start Aktualności Ocalić od zapomnienia… Historyczny spacer ósmoklasistów

Ocalić od zapomnienia… Historyczny spacer ósmoklasistówDwie wrześniowe środy z rzędu ósmoklasiści odbywali swoje lekcje języka polskiego w plenerze, spacerując po naszym mieście w towarzystwie pana Karola Głębockiego, nauczyciela historii, pasjonata, laureata wielu prestiżowych nagród, między innymi nominowanego do Nagrody Polin 2020, uhonorowanego również „Świadectwem Otwartego Umysłu”.

Uczniowie mieli okazję popatrzeć na przestrzeń, która na co dzień ich otacza, poszerzając perspektywę interpretacji rzeczywistości, w efekcie samej literatury.

W kontekście historyczno - kulturowych opowieści zagłębiali się w lokalną przeszłość, przyglądając się wielkim wydarzeniom dziejowym jak np. II wojna światowa z perspektywy mieszkańców swojego miasta. Ze zdziwieniem patrząc na budynki, które wydawać by się mogło tak dobrze znają, jednak wiadomość m.in. o tym, że w ich szkole urzędowało Gestapo, zrobiła niemałe wrażenie. I o to właśnie chodziło, wyzwolić emocje, zwiększyć świadomość.

Na lekcjach języka polskiego uczeń ma analizować, interpretować bohaterów literackich utworów epickich, dramatycznych czy lirycznych na tle określonej rzeczywistości, by lepiej zrozumieć ich postawę, myśli, uczucia, decyzje – sam musi zaangażować intelekt oraz emocje. Literatura piękna dostarcza wiedzy z przeszłości, przed nami spotkanie z „Panem Tadeuszem” wieszcza Adama Mickiewicza, by popatrzeć daleko wstecz, sięgnęliśmy do początku, do naszej Małej Ojczyzny.

Serdecznie dziękujemy panu Karolowi Głębockiemu za poświęcony czas, spędzenie go z człowiekiem tak aktywnym tchnęło w nas nadzieję na lepsze jutro.

Dziękujemy!

Emilia Zarzecka – Bucińska