Start Aktualności Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkoleSpośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość

Marcin Wolski – “Niepodległość”


Dzień 11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski.


10 listopada, w 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły postanowili oddać hołd wszystkim tym, dzięki którym 11 listopada 1918 roku stał się jednym z najszczęśliwszych dni naszego narodu. Od samego rana odczuć można było odświętną, patriotyczną atmosferę – na budynku zawisły flagi narodowe, uczniowie przygotowali okolicznościową gazetkę, a cała społeczność szkolna miała symboliczne biało-czerwone kotyliony.  O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele uroczyście odśpiewali w klasach „Mazurka Dąbrowskiego”.  Dzień ten był dla wszystkich lekcją patriotyzmu i historii. Daliśmy  wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.


Pamiętając o bohaterstwie naszych przodków nie możemy jednocześnie zapominać, że raz dana wolność nie jest na zawsze. Musimy więc ją pielęgnować, rozwijać poczucie tożsamości narodowej, szacunek do Ojczyzny oraz współdziałać na zasadach wzajemnego poszanowania

GALERIA

Radosław Tymiński