Start Aktualności Światowy Dzień Ziemi 2018

Ziemio nasza, Ziemio miła Tyś nas wszystkich wykarmiła, Twe powietrze, lasy, wody to największa Twa uroda. Więc człowieku, pilnuj srodze, by nie padło wszystko w trwodze, bo gdy zniszczysz wszystko wszędzie, to i ciebie też nie będzie…

24 kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi. Zorganizowane zostały w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Cała prawda o odpadach”. Program tego dnia był bardzo urozmaicony. O 8.30 cała społeczność szkoły zgromadziła się na hali sportowej, aby obejrzeć przedstawienie o tematyce ekologicznej. Uczniowie klasy III a pod postaciami przybyszów z kosmosu oraz leśnych zwierzątek przypomnieli wszystkim, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne oraz uświadomili uczniom naszej szkoły zagrożenia cywilizacyjne i możliwości zapobiegania im. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej w wykonaniu uczniów klasy V c pod kierunkiem p. Katarzyny Matuszewskiej, a całość dopełniła piękna ekologiczna dekoracja w wykonaniu p. Agnieszki Faszczewskiej. Następnie miał miejsce zielony marsz – cała społeczność szkoły ubrana na zielono z transparentami oraz gadżetami ekologicznymi przeszła ulicami miasta pod Miejski Ośrodek Kultury na spotkanie z Burmistrzem Miasta Panem Jarosławem Siekierko. W tym miejscu został uroczyście złożony meldunek Przyrzeczeń Młodych Ekologów naszej szkoły. Brzmiał następująco:

Piękno przyrody żyje w nas, będziemy wszyscy jej strażnikami. Chcemy, aby zawsze był zielony świat i dlatego dziś wszyscy przyrzekamy:

1. Będziemy kochać i chronić zwierzęta oraz rośliny, aby cieszyły nas swoim pięknem.

2. Nie będziemy rzucać śmieci w parku, lesie - wiemy, co trzeba z nimi zrobić.

3. W lesie będziemy zachowywać spokój i ciszę, pamiętając, by nie płoszyć zwierząt i ptaków, gdyż las, to ich dom.

4. Będziemy zajmować się pielęgnacją kwiatów w domu i szkole.

5. Będziemy pamiętać o regularnym dokarmianiu ptaków i zwierząt.

6. Będziemy z rodzicami segregować śmieci w naszych domach i mieszkaniach.

7. Będziemy oszczędzać energię elektryczną, wodę i papier.

8. Nie będziemy łamać gałęzi drzew i krzewów oraz deptać trawników.

9. Nie będziemy zrywać roślin będących pod ochroną.

10. Obiecujemy bacznie obserwować przyrodę i dostrzegać otaczające nas piękno.

Po tak ważnej deklaracji naszych uczniów głos zabrał Burmistrz Miasta Pan Jarosław Siekierko. Uświadomił wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze – tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Pan Burmistrz przypomniał, że budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu szacunku do przyrody to główne cele wszystkich osób dorosłych. Wyraził swe zadowolenie z postawy naszych uczniów oraz skierował słowa uznania do wszystkich nauczycieli. Następnie cała społeczność Jedynki wróciła na posesję szkoły, gdzie reprezentanci poszczególnych klas posadzili drzewka upamiętniające to ważne wydarzenie.

Obchody Światowego Dnia Ziemi miały na celu uwrażliwić naszych uczniów na problemy środowiska naturalnego oraz wdrożyć dzieci do aktywnej postawy w działaniu na rzecz ochrony przyrody.

Autorzy innowacji pedagogicznej

„Cała prawda o odpadach”