Dnia 14 listopada 2013 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Wysokiem Mazowieckiem z okazji 95.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się niezwykła uroczystość – „Patriotyczne Śpiewanie”.

W rocznicowym apelu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, członkowie Rady Rodziców. Zaproszenie na tę uroczystość przyjęli i zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz miasta Jarosław Siekierko, ksiądz dziekan Ryszard Niwiński, przewodniczący komisji oświaty przy Radzie Miasta Stanisław Chmielewski. Szczególny klimat patriotycznej uroczystości nadali goście honorowi - świadkowie historii,  panie ze Związku Sybiraków: Lucyna Wojno, Danuta Łętowska i Barbara Koc oraz żołnierz Armii Krajowej por. Paweł Łupiński ze wsi Chojane Pawłowięta.


Na montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas IV-VI złożyły się recytacje wierszy przeplatane chóralnym śpiewem żołnierskich pieśni z okresu międzywojennego. Narratorzy odczytywali istotne informacje związane z historią Święta Niepodległości, przytaczali refleksje na temat patriotyzmu dawniej i dziś, przywoływali cytaty z książki papieża Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”. Patriotyzm był motywem przewodnim tego świątecznego programu. Ważnymi momentami skupienia i mądrego zadumania dla wszystkich zgromadzonych (około 800 osób) były dwie prezentacje multimedialne: „Popiół i diament” oparta na motywach wiersza Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu Stana Borysa i „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka. Bardzo oryginalnym pomysłem reżysera przedstawienia był wywiad przeprowadzony przez Tomasza Śmigielskiego z zaproszonymi gośćmi . Panie ze Związku Sybiraków podzieliły się swoimi przeżyciami wojennymi spędzonymi na „ nieludzkiej ziemi” w głębi Związku Radzieckiego. Dzieci dowiedziały się, że nadzwyczajnym bohaterstwem zesłańców było zachowanie godności ludzkiej i polskości, każdy przeżyty dzień był cudem, za który dziękowali Bogu i Matce Bożej, a jedynym marzeniem był powrót „ na Ojczyzny łono”. Ich świadectwa były tak przejmujące, pełne tragizmu, że wzruszyły nie tylko dzieci, ale i kadrę pedagogiczną.  Opowieści porucznika Łupińskiego dotyczyły walki polskich partyzantów z hitlerowskim okupantem z bronią w ręku . Dawny żołnierz Armii Krajowej wspominał też swojego nauczyciela i dowódcę Edmunda Pawłowskiego. Gdy harcerze wręczali gościom honorowym kwiaty (biało-czerwone goździki), wszyscy uczniowie spontanicznie i z potrzeby serca odśpiewali "Sto lat". W programie świątecznego apelu znalazła się również prezentacja czterech postaci, lokalnych bohaterów, którzy swoje życie oddali za Ojczyznę: harcerza z ulicy Przechodniej Staśka Turowskiego, szeregowca z Osip Józefa Iwana, rotmistrza z Wiśniówka Józefa Alickiego i kapitana Bogdana Kiełczewskiego, dziedzica majątku Zawrocie. Podczas prezentacji  zaakcentowano, że trzej pierwsi to absolwenci naszej szkoły podstawowej. Ten apel był swoistym apelem poległych, w symboliczny sposób uczczono ich pamięć. "Patriotyczne Śpiewanie" zakończono wspólnym wykonaniem piosenki "Przybyli ułani". Rytmiczne, dynamiczne takty wprawiły zebranych w radosny świąteczny nastrój.


Znajomość śpiewanych utworów była bardzo dobra, gdyż wszyscy uczniowie mieli śpiewniki, przygotowane przez wychowawców. Należy również  podkreślić, że dziatwa szkolna była świątecznie ubrana i każdy ozdobiony był kotylionem lub wstążeczką biało-czerwoną. Odbiór prezentowanych treści był pełniejszy dzięki dekoracji, którą przygotowała mgr Maria Śmigielska. Nad stroną muzyczną i prezentacją multimedialną czuwała mgr Katarzyna Matuszewska. Za ruch sceniczny i wzorowe deklamacje w wykonaniu uczniów odpowiadała mgr Hanna Popławska. Słowa podzięki należą się także mgr Agnieszce Faszczewskiej, opiekunce szkolnej drużyny harcerskiej. Nad całością programu czuwał dr Tomasz Śmigielski, autor scenariusza, reżyser widowiska słowno-muzycznego.


opracował: Tomasz Śmigielski

GALERIA