Tak, to prawda. W pogotowiu można otrzymać szybką pomoc. Twórcze pogotowie, które było otwarte w roku szkolnym służyło uczniom klas IV-VI. Ta forma zajęć pozalekcyjnych cieszyła się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród dziewcząt klas czwartych.

Na zajęcia przychodziły z różnymi "artystycznymi" problemami. Program realizowany był w warunkach służących wszechstronnemu rozwojowi dziecka, przyjaznej atmosferze, poczuciu swobody i bezpiecznej zabawy. Wykorzystano różne metody pobudzania aktywności i kreatywności. Uczniowie przejawiali niespotykaną ciekawość tworzenia, a na zajęcia zawsze zabierali ze sobą własne szkice, projekty, wyszukane materiały. Im bliżej końca roku szkolnego, tym bardziej wyposażone stawały się SKARBCZYKI MAŁEGO ARTYSTY. Tak nazywamy materiały i projekty, które każdy uczestnik twórczego pogotowia skrzętnie dopinał do swoich zbiorów. Często mieliśmy wrażenie, że jest tzw. ostry dyżur. Gromadziły się problemy, zadania do wykonania na teraz, na zaś, na wczoraj. Powstawały prace w formie: dekoracji do domu, do klasy, prezentów świątecznych, prac konkursowych, scenografii na imprezy szkolne. Prace, które powstały w czasie pozalekcyjnym, dostarczyły nauczycielowi prowadzącemu podpowiedzi, czym karmi się dziecięca wyobraźnia, co jest zabawą, a co urasta do rangi problemu. Ćwiczyliśmy dociekliwość poznawczą opartą na wartościach piękna, dobra, prawdy, tradycji lokalnej. Wspólnie wpływaliśmy na obyczaje i kulturę uczniów oraz atmosferę szkolną. Prezentowaliśmy prace w Galerii Szklonej i na wystawach okolicznościowych. Dziewczęta przygotowały prace graficzne, które były niespodzianką wręczoną z okazji Dnia Matki. Odnoszę wrażenie, że uczestniczki zajęć wypracowały wolę wyrażania swoich uczuć, nabyły poczucie sprawności manualnej i zaufania do swoich możliwości. Zrozumiały własną i cudzą indywidualność. Zainteresowane ekspresją kulturalną zaczną kolekcjonować doświadczenie sukcesu.


W zajęciach najsolidniej uczestniczyły:

1. Ertman Aleksandra IV D

2. Janczewska Kornelia IV C

3. Kosieradzka Anna IV C

4. Krajewska Julia IV C

5. Krassowska Zuzanna IV D

6. Sienicka Weronika IV C

7. Zawistowska Natalia IV D

8. Żurowska Marta IV C


Wakacje to świetny czas, by tworzyć po swojemu, czerpać z lata, łąki, ogrodu. Gdyby pojawił sie jakiś artystyczny problem, proszę sięgnąć do SKARBCZYKA MAŁEGO ARTYSTY. Tam znajdziecie wszelkie recepty. Twórcze Pogotowie działało w szkole, a do domu zabieracie apteczkę I pomocy artystycznej. Przecież wiecie, jak z niej korzystać.


Maria Śmigielska

nauczyciel plastyki, arteterapeuta