1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, obchodzone są uroczystości, upamiętniające bohaterską walkę żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z narzuconą Polsce po II wojnie światowej władzą komunistyczną.

Z tej okazji, w poniedziałek (2 marca) odbył się w naszej szkole uroczysty apel,  który przygotowali uczniowie klas szóstych pod  kierunkiem pani Katarzyny Matuszewskiej i pana Radosława Tymińskiego.

W apelu wzięli udział:

Karolina Orłowska (VI c), Aniela Kiełek (VIc), Gabriela Jabłońska (VI d), Dominika Wojciechowska (VI c), Karolina Tworkowska (VI c), Sylwia Sokołowska (VI d), Ewelina Jamiołkowska (VI d), Maciej Dzierżko (VI c), Szymon Malinowski (VI a), Oliwia Santarek (VI c) oraz uczniowie ze szkolnego chóru.

Chcieli oni przypomnieć o naszych niezłomnych bohaterach, poprzez wymowne słowa wierszy i pieśni patriotycznych. Podczas występu recytowano wiersze Leszka Mroczkowskiego („Ostatni list do Matki”, „Opowieść o śmierci księdza Wrony”), Leszka Czajkowskiego („Żołnierze Wyklęci”), Marka Gajowniczka („Żołnierze wyklęci”). Zaprezentowano również utwory muzyczne w wykonaniu szkolnego chóru: „Biały Krzyż”, „Hymn strzelecki”, „Straż nad Wisłą”, „Miejcie nadzieję...”

Prowadzący nakreślili tło historyczne wydarzeń, przybliżyli sylwetki niektórych żołnierzy, opowiedzieli o miejscach pamięci z terenu naszego województwa i powiatu. Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni, uczniowie wraz z nauczycielami, odśpiewali wspólnie „Rotę”.

Uczniowie nie zawsze jeszcze rozumieją istotę tego święta, dlatego zorganizowana uroczystość była bardzo pouczającą lekcją polskiej historii i patriotyzmu.  Warto czasem zastanowić się, jak wielkim skarbem jest nasza narodowa tożsamość i jak wielką cenę zapłaciły za nią minione pokolenia.

GALERIA

Radosław Tymiński