Miejska Oczyszczalnia Ścieków w naszym mieście wykorzystuje nowoczesne technologie powszechnie stosowane w Europie, m.in. system ATSO. Polega on na dokładnym oczyszczaniu osadów ściekowych i wykorzystaniu ich w rolnictwie jako pełnowartościowy nawóz.

Uczniowie klas trzecich, dzięki życzliwości prezesa Andrzeja Michalskiego mieli okazję zwiedzić oczyszczalnię oraz poznać proces oczyszczania ścieków. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się nowoczesnym urządzeniom i słuchali o tym jakie metody stosowane są w oczyszczalni, o których opowiadał kierownik Tomasz Zdziarski. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne jest oszczędne używanie wody oraz że ścieki oczyszczane są przez bakterie hodowane w oczyszczalni. Pracownicy dostarczają bakteriom tlen oraz pożywienie co stwarza odpowiednie warunki do ich rozmnażania. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła możliwość obserwacji hodowli bakterii pod mikroskopem. Również ciekawą rzeczą był osad, który jest produktem końcowym oczyszczania ścieków. Jest on wykorzystywany w rolnictwie do nawożenia pól i upraw.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Tomasza Zdziarskiego za oprowadzanie i zapoznanie uczniów z pracą i działaniem Miejskiej Oczyszczalni Ścieków.

GALERIA


Autorzy innowacji pedagogicznej „Cała prawda o odpadach”