Dnia 20 lutego 2019 roku uczniowie klas trzecich spotkali się z okazji zakończenia innowacji pedagogicznej ,,Grosik w kosmosie”. Na wstępie powitaliśmy  naszych gości:  panią Agatę Rydzewską i panią Bernadettę Podbielską, przedstawicielki Banku Spółdzielczego oraz panią dyrektor Elżbietę Śladewską.

Następnie pani Danuta Sitarska przypomniała cele i zakres innowacji pedagogicznej. Innowacja ,,Grosik w kosmosie” trwała rok – od grudnia 2017 roku do grudnia 2018 roku.

W czasie realizacji projektu doskonalone były procesy poznawcze, kształtowane prawidłowe nawyki oraz postawy warunkujące sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Wprowadzane były pojęcia związane z edukacją finansową oraz z zakresu bezpieczeństwa. Zdobyte przez uczniów umiejętności wykorzystania nabytej wiedzy doskonalone były podczas wykonywania zadań, rozwiązywania problemów życia codziennego, w trakcie zabaw i gier dydaktycznych.

Przez okres jej trwania uczniowie poznali monety i banknoty oraz sposoby ich zabezpieczania, uczyli się przeliczać pieniądze, zapoznali się ze sposobami zarabiania i przechowywania pieniędzy, poznali wygląd i zastosowanie karty płatniczej, dowiedzieli się o różnych możliwościach oszczędzania pieniędzy, poznali sposoby lokowania pieniędzy, dowiedzieli się, jaki może być wpływ reklamy na dokonywane zakupy, co to są płatności bezgotówkowe, uczyli się gospodarowania finansami.

Zagadnienia bezpieczeństwa dotyczyły sposobów bezpiecznego spędzania czasu wolnego, utrwalenia numerów alarmowych, zaznajomienia z zawodami ludzi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, nabycia wiedzy kogo i jak prosić o pomoc w razie zagrożenia, zdobycia wiedzy na temat bezpiecznych zabaw i zabawek, poznania zasad bezpiecznego zachowania się podczas wyjazdów,  utrwalenia przepisów ruchu drogowego.

Podczas realizacji innowacji pedagogicznej ,,Grosik w kosmosie” uczniowie brali udział w ciekawych konkursach plastycznych pod hasłem ,,Wymarzona podróż kosmiczna”, ,,Oszczędzam na marzenia”, ,,Świnka skarbonka”. Byli na wycieczce w Olsztynie, gdzie uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych pod sztucznym niebem w Planetarium,  odwiedzili Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, jak również ciekawie spędzili czas podczas wycieczki do Centrum Nauki Kopernik. Odbyło się bardzo ciekawe spotkanie, gdzie uczniowie ratowali Grosika z rąk złej królowej Negacji i przy okazji zgłębiali tajemnice kosmosu, rozwiązując zagadki z ,,kosmicznej szufladki”. Miało miejsce również spotkanie z paniami Agatą Rydzewską i Moniką Wyszyńską, przedstawicielkami Banku Spółdzielczego, które przygotowały ciekawą prezentację na temat ,,Historii pieniądza” oraz konkurs ze znajomości wiedzy na dany temat z nagrodami. Uważamy, że cele innowacji pedagogicznej ,,Grosik w kosmosie” zostały w pełni zrealizowane.

Podczas spotkania uczniowie klas trzecich zaprezentowali przygotowane scenki pod tytułem ,,Historia pieniądza”. Scenkę pierwszą, dotyczącą czasów ludzi pierwotnych wymieniających się przedmiotami, przygotowali uczniowie klasy III a pod kierunkiem pań Elżbiety Kalinowskiej i Jolanty Kłosek. Scenkę drugą, pokazującą dawny targ rolny i rolników wymieniających się towarami, przygotowali uczniowie klasy III b  pod kierunkiem pani Danuty Sitarskiej. Scenkę trzecią, pokazującą czasy jak w Grecji powstała pierwsza moneta, przygotowali uczniowie klasy III c pod kierunkiem pani Bożeny Gutowskiej-Popławskiej. Scenka czwarta, ukazująca czasy panowania królów w Polsce i bicia ich monet, była autorstwa uczniów klasy III d pod kierunkiem pani Joanny Godlewskiej. Scenka piąta to czasy współczesne, gdy mamy nie tylko pieniądze, ale i karty kredytowe została przygotowana przez uczniów klasy III e pod kierunkiem pani Marioli Woroszył.

Po bardzo ciekawych występach przyszedł czas na sprawdzian wiedzy zdobytej podczas trwania innowacji pedagogicznej. Na przygotowane przez prowadzącą panią Danutę Sitarską pytania przedstawiciele każdej klasy odpowiedzieli bezbłędnie, co zostało potwierdzone przez przedstawicielki Banku Spółdzielczego – ekspertki w dziedzinie ekonomii i finansów.

Ostatnim punktem spotkania prowadzonym przez panią Elżbietę Kalinowską było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego ,,Świnka skarbonka”. Każda klasa otrzymała nagrodę – świnki skarbonki i słodycze.

Dziękujemy naszym gościom za przybycie, uczniom za udane występy oraz rodzicom za pomoc w kompletowaniu strojów do danych scenek.

Wychowawczynie klas trzecich