Uczniowie kl. 2 poznają fascynujący świat finansów i pieniądza w ramach innowacji pedagogicznej „GROSIK W KOSMOSIE”.

W związku z tym byli na wycieczce w Warszawie i odwiedzili Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, która jest nowoczesną placówką edukacyjno- wystawienniczą, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

W czasie zajęć prowadzonych przez animatora uczniowie poznali poszczególne etapy rozwoju pieniądza – od pojawienia się pierwszych płacideł, poprzez wynalezienie monet, powstanie pierwszych banknotów, aż do pojawienia się elektronicznych form zapisu pieniądza.

Zajęcia były prowadzone w salach: Antyk–średniowiecze–nowożytność, Systemy pieniężne, Ulica Bankowa, Bank centralny, Skarbiec, Gabinet numizmatyka. Prowadzący wykorzystywali metody interaktywne, dzieci pracowały na specjalnie przygotowanych kartach zadań.

Zwiedzający podziwiali najstarszy pieniądz – monetę z VII w p.n.e. z Lidii (Turcja), denar Chrobrego, najstarszy polski banknot z 1794 r oraz złote monety z całego świata. Weszli też do skarbca przez ważące kilka ton specjalne wrota i próbowali podnieść sztabę złota ważącą 12,5 kg o wartości ok. 1,8 mln zł. Wszystkim podobał się bankowóz, w którym zgromadzono milion złotych w banknotach, ale najbardziej ściana ze spadającymi pieniędzmi.

Na koniec mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w grach i quizach, a w nagrodę otrzymali kartonowe skarbonki.

Dzieci były oczarowane wędrówką po świecie pieniądza!

Autorzy innowacji ”GROSIK W KOSMOSIE”